Prečo blog o šťastnom živote?

Celý život som dosahoval, čo som chcel. A nechcel som málo. Až som si jedného dňa uvedomil, že moja myseľ je pretláčaná informáciami, môj diár je prepĺňaný väčšími a väčšími zodpovednosťami a moje srdce volá o záchranu, pretože sa z neho vytratil pokoj. Sedeli sme jedného pekného dňa s manželkou na terase a viedli sme rozhovor: „Máme, čo potrebujeme aj navyše. Sedíme tu pri bazéne, hrá nám príjemná hudba, okolo nás pohoda, kvety, stromy, naši psi a pritom sme stratili schopnosť prežívať šťastie. Kedy, keď nie teraz?“ V hlavách nám vírili myšlienky na povinnosti. „Čo treba urobiť teraz? Čo ešte dnes? Čo zajtra?“ Uvedomili sme si, že naše myšlienky majú zotrvačnosť a je na nás, v čom ich denno-denne trénujeme. Že šťastní buď sme alebo nie. Že sa nemôžeme len tak prepínať zo starostí do šťastia. Tak sme uznali, že prišiel čas sa témou šťastie aktívne zaoberať a znova sa učiť ho naplno prežívať. Som presvedčený, že tieto témy boli a sú na našej ceste za životným šťastím kľúčové. V dnešnom uponáhľanom svete zameranom na výkon s pretlakom informácií z každej strany a rôznymi pomýlenými vzormi (vrátane médií), nie je vôbec jednoduché byť skutočne šťastný. A minulý rok som si zrazu uvedomil, že vo mne zavládol úžasný pokoj, ktorý som si len matne pamätal z detstva. Bolo to v zápätí po 2 súbežných vzdelávaniach, ktoré som v tom čase absolvoval. Prišiel som na to, že som na nich získal kľúčové diely do pomyselného puzzle a všetko sa mi prepojilo. V tomto blogu je návod pre niekoho, kto hľadá. Návod, ktorý je odskúšaný a funguje mne, mojej manželke a zopár našim priateľom. Verím, že aj vám pomôže.

Od šťastného života nás častokrát delí niekoľko našich zdanlivo nedôležitých presvedčení. Budem občas používať výrazy, ktoré budú odbornejšie a nemusia byť pre vás hneď zrozumiteľné. Ak na niečo menej zrozumiteľné pre vás narazíte, nenechajte sa tým odradiť na vašej ceste k šťastnému životu, urobte si svoju predstavu o tom, čo tým asi myslím a pokojne čítajte ďalej. Časom vám všetko do seba zapadne. (Práve som vám popísal svoju úspešnú stratégiu na zvládanie nových, zdanlivo zložitých disciplín, ktorá mi bez výnimky bezpečne fungovala aj v absolútne odborných témach)

Dôležité je predsa vaše šťastie a nie to či jednému slovíčku rozumiete, alebo či sa musíte pri hľadaní svojho šťastia pozrieť aj za hranice svojej komfortnej zóny. Nič veľké nikdy nedosiahnete, ak permanentne zotrvávate vo svojej komfortnej zóne. A vaše šťastie je predsa to, čo je najväčšie zo všetkého! Niekto si môže povedať: „To bude nejaký sebec, ktorému nezáleží na šťastí iných!“ K tomu pre každý prípad napíšem jedno svoje presvedčenie: „Nikoho nemôžete posunúť ďalej, ako ste sami.“ Použijem metaforu: „Keď chcete rozdávať a šíriť šťastie, nasaďte najprv vzduchovú masku sebe, aby ste mohli zachraňovať iných.“ Rodičia zvyknú najskôr zachraňovať svoje deti, preto to v lietadlách pred štartom vždy opakujú. Vaše šťastie nie je samozrejmosť, práve naopak. V dnešnom svete existuje veľa nástrah, ktoré vás na vašej ceste za šťastím zavedú do čierneho lesa. Niekedy sa zdá, že nám šťastie nie je súdené. Ale nepleťte si svoje predstavy o svete so svetom. Vaše šťastie je súčasťou vašej životnej misie a vy ste hoden a máte všetky zdroje na to, aby ste boli v živote absolútne šťastný, naplnený, prúdiaci, zároveň vyrovnaný a pokojný. Snáď najdôležitejším presvedčením na vašej ceste za životným šťastím je odpoveď na moju otázku: „Veríte, že za vaše životné šťastie ste bezvýhradne zodpovedný iba vy sám?“ Odpovedali ste si „Áno“? Tak ste tu správne. V tomto blogu vám postupne pomenujem svoje najdôležitejšie „AHÁÁÁ“ na svojej ceste za životným šťastím, pomenujem vám najdôležitejšie nástrahy, ktoré nás všetkých na tej našej ceste bezpečne čakajú, napíšem vám aj o svojom životnom šťastí a o úspešných stratégiách, ktoré som na svojej ceste používal. Poskladať si to musíte celé dokopy vy sami. Chce to zatúžiť po svojom životnom šťastí, chce to aj pravidelne sa pozerať do zrkadla – do rovného zrkadla a nalievať si čistého vína. Tzn. byť verný pravde. Hľadať pravdu. Je to cesta osobného majstrovstva. Osobné majstrovstvo je disciplína – treba sa mu venovať pravidelne a dlhodobo. Nechcem vás nejako vystrašiť, ale je to asi to najťažšie – skutočne si v kontexte systémového videnia sveta a seba priznať, že sme sami bezvýhradne zodpovední za naše individuálne šťastie.

Keď zatúžite po svojom životnom šťastí, na tomto blogu: stastnyzivot.blog ste vždy vítaní. Kedykoľvek sa príďte inšpirovať, prípadne sa s ostatnými podeľte o svoje úspešné stratégie – ako na to. Alebo môžete len tak stráviť chvíľu na mieste, ktoré môže byť v tomto megaturbulentnom svete aj prístavom pokoja či balzamom na dušu. Vesmír vám určite dopraje, tak si doprajte svoje životné šťastie aj vy sami.

Ďakujem za pozornosť, som presvedčený, že práve tieto témy sú v našich životoch kľúčové.

Rudo D.

Pozn.: Čo je to komfortná zóna, prípadne k ďalším spomenutým výrazom, ktoré Vám nemusia byť zrejmé, sa určite vrátim neskôr.

17 komentárov k “Prečo blog o šťastnom živote?”

  1. Thank you very much, doing my best. I hope to be helpfull for those, who are ready to understand the topic. Yours sincerely Rudo D.

  1. Thanks for your comment! The denominator wil be more clear later, riagt now I am just creating basics of the blog and the only reason, however unbelievabe might it sound, is to help people. I would had admire much if I have found the simmilar info in one place years ago. You have inspired me to think more about it already now. Thanks.

  1. Very usefull tips for me from all of you. I really enjoy that. You made me already make some changes on this blog, make it better. Thanks a lot!

  1. Thank you for your words. All these feedbacks make me feel more passionate. And though there are only a few comments here so far, the more they meen to me. Thank you!

  1. I feel more and more responsible for future content grade as I know, that you are planning to come back 🙂 As I wrote sooner, I am doing and I am going to do my best. Dont hesitate (all of you) to write me the themes you would like to read about. I am thinking of the near future ones right now. Perhaps „The truth“ will be the next one? We shall see. Thank you!

 1. It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy.

  I have read this post and if I could I desire to suggest you few interesting
  things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article.

  I wish to read even more things about it! I couldn’t resist commenting.
  Very well written! Ahaa, its pleasant conversation regarding this article here
  at this blog, I have read all that, so at this time me also commenting at this place.
  http://goodreads.com/

  1. It is the best time for beeing happy, John. Never will be better. Thanks for comment as for your sugestions, that I appreciate a lot. In my view, the happiness is the only topic until now and will be a little longer. I hope you will find soon, what are you looking for. Enjoy it 🙂 And dont hasitate to be more accurate to make a particular topic request. I would love to give you a hand – right inspiration in the rigt time. Yours sincerely Rudo D.

 2. I enjoy what you guys are usually up too. Such clever work and reporting!
  Keep up the wonderful works guys I’ve included you guys
  to my personal blogroll. It’s very simple to find out any topic
  on web as compared to books, as I found this article at this
  website. I’ll right away seize your rss feed as I
  can not in finding your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service.
  Do you have any? Please permit me recognise so that I may just subscribe.
  Thanks. http://Pepsi.net/

  1. Thank you Jack, honor on my side to be the part of your blogroll. In fact If you had not written the comment, I would not know the meaning of words like „blogroll“ or „rss“ till today. I am a kind of newbie blogger, figuring out what is possible, setting different functionalities of the blog up. Simple registration is possible already and I hope other mentiond tips will be possible soon too – e-mail subscription or e-newsletter service. Thanks for inspiration. Another great feedback!

 3. Prvá časť Prečo blog o šťastnom živote je napísaná vynikajúco. Podľa mňa musí zaujať každého normálneho človeka, ktorý občas premýšľa, a vzbudiť v ňom záujem o ďalšie časti. Kto by nechcel vedieť, v čom spočíva podstata šťastného života!

 4. Veľmi krásne a jasne napísané. Áno, vnímam to rovnako, JA som zodpovedná za svoje šťastie a áno, najprv treba naplniť svoju nádobu a potom môžeme rozdávať ďalej. Každým obvinením rodičov, okolností a hodnotením iným strácame svoju silu tvoriť si svoje šťastie. Súhlasím tiež, že prvým krokom je vyjadrovanie svojej pravdy, bez pokrivení a ohnutí, aby sme boli prijatí okolím. Vidím, že na stránke je veľa článkov, ďakujem za zhrnutie, budem sa nimi postupne lúskať:)

  1. Ďakujem za Vaše vyjadrenie k téme Zuzana. Som rád, keď viem, že je nás viac…:-) Príjmite trocha rozšírenia témy ako reakciu na napísané. V tomto momente mám za to, že otázka nášho prijatia okolím je viac o našom prijatí seba samého a o našom prijatí okolia. Prijatie seba samého aj okolia stojí na poznaní seba aj okolia. Seba a svet spoznávame celý život, keďže sa celý život meníme aj svet sa stále mení. A kedy je ten bod, že sa poznáte? Vyrušíte realitu, tá sa zmení a skoro môžete zistiť, že ste sa vlastne nepoznali, pretože ste sa nikdy v takej a takej situácii neocitli, až teraz. Až teraz budete nútená sa prejaviť v danej veci a kto vie, možno to bude ďalšia skúška sebapoznania alebo sebaprijatia. Možno prijatia niekoho, na kom vám záleží. Želám Vám príjemné čítanie, budem sa tešiť z každého Vášho komentára alebo postrehu k témam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *